جمعه ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۲ - 2021 April 23
کد خبر: ۳۶۰۰۰
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۹
رییس مجلس:
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جلسات صحن برگزار نمی‌شود اما کمیسیون‌ها و هیئت رئیسه فعالیت‌ها را به‌ویژه در حوزه اقتصادی ادامه می‌دهند.

نبض نفت- محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست فوق‌العاده کمیسیون‌های صنایع و معادن، کشاورزی و اقتصادی درباره بررسی مشکلات بازار شب عید، گفت: این نشست براساس ضرورت به‌وجودآمده برای مردم تشکیل شده است، در زمان حاضر در همه استان‌های کشور مردم در صف‌های طولانی خرید مرغ حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه ممکن است وضعیت تأمین برخی کالاها مناسب باشد این وظیفه دولت است، ادامه داد: نشست فعلی به‌منظور حل تمامی مشکلات نیست، بنابر پیشنهاد دولت در سال‌های گذشته وزارت بازرگانی و صنعت ادغام شدند و دولت موظف بوده است وظایف آن‌ها را تفکیک و مشخص کند اما این اتفاق نیفتاد و صرفاً تابلوی این وزارتخانه عوض شد لذا این مشکلات نتیجه ضعف مدیریت و بی‌عملی است.

رئیس مجلس با بیان این که مشکلی که در مرغ هست نمادی از مشکلات متعدد در زنجیره تولید تا توزیع است، گفت: بحث بر سر این مشکلات دردی از مردم دوا نمی‌کند و مجلس حتماً به آن ورود خواهد کرد اما فعلاً باید بحث تنظیم بازار مرغ مدیریت شود.

قالیباف اضافه کرد: یکی از مسائل جدی این بود که کشور 8 میلیارد دلار برای کالاهای اساسی اختصاص داد تا در تأمین این کالاها مشکلی نباشد اما مردم نفعی نبردند.

وی تأکید کرد: در گوشت قرمز اگر صف نمی‌بینیم به‌دلیل این است که مردم دیگر نمی‌توانند گوشت قرمز تهیه کنند و متأسفانه اکنون اتفاقاتی می‌افتد که خانواده‌ها از خرید گوشت مرغ هم محروم شوند.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه در آذرماه با وزیران مربوطه و رئیس‌کل بانک مرکزی نشستی درباره تأمین ارز کالاهای اساسی تشکیل شد که بانک مرکزی اعلام کرد تا آن زمان 4.2 میلیارد دلار ارز 4200تومانی به واردات کالاهای اساسی اختصاص داده شده است، افزود: ارز 4200تومانی تخصیص داده شده است اما شرایط به‌گونه‌ای است که قدرت خرید گوشت قرمز مردم کاهش یافته است و این موضوع را در خصوص لبنیات نیز شاهد هستیم.

وی اضافه کرد: مجلس به‌دنبال حذف ارز 4200تومانی بود چون 8 میلیارد دلار هزینه شد ولی مردم نفعی نبردند و در حالی که حتی وزیر صمت موافق این اتفاق بود اما دولت درخواست کرد که این ارز در سال آینده حذف نشود و ما در راستای تعامل با دولت به این خواست احترام گزاردیم ولذا دیگر نباید شاهد این اتفاقات باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: جلسات صحن برگزار نمی‌شود اما کمیسیون‌ها و هیئت رئیسه فعالیت‌ها را به‌ویژه در حوزه اقتصادی ادامه می‌دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: رئیس جمهور در جلسه روز گذشته ستاد اقتصادی دولت نیز به این موضوع اشاره و مطرح کردند که "مشکل کنونی، اجرایی بوده و دست ما است"، در واقع رئیس دولت این مشکل را پذیرفت.

قالیباف اضافه کرد: در جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی که وزرای جهاد کشاورزی و صمت و آقای پورابراهیمی حضور داشتند، بنده مطرح کردم که قانون انتزاع به‌صورت یکپارچه به وزارت جهاد کشاورزی بازگردد، حتی مطرح کردم در صورتی که نیاز است می‌توان یک بار دیگر این موضوع را به‌صورت مصوبه ارائه کرد چرا که باید قانون مذکور را تعیین تکلیف و آئین‌نامه آن را اجرایی کنیم، 8 سال است که دولت قانون را اجرایی نکرده و آئین‌نامه وظایف صمت پس از ادغام را ابلاغ نکرده است.

قالیباف ادامه داد: با وجود اینکه دو وزیر حاضر در جلسه با این پیشنهاد موافقت کردند اما رئیس جمهور مطرح کرد که به‌دلیل نزدیکی به عید نوروز این موضوع را متوقف کنیم، ما نیز قبول کردیم که قانون انتزاع از 15 فروردین اجرایی شود و وظایف و اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی بازگردد.

نماینده تهران با یادآوری اینکه گرانی در سایر کالاهای اساسی نیز وجود دارد اما افزایش قیمت مرغ به نمادی تبدیل شده است، تصریح کرد: از نظر مدیریتی و اجرایی خوب نیست که مردم برای تأمین مرغ دچار مشکل شوند. دولت لااقل در این 100 روز آخر نشان دهد که می‌تواند بازار مرغ را مدیریت کند.

وی با اظهار اینکه "از آن جا که تجربه کار اجرایی دارم می‌دانم که تنظیم بازار مرغ شدنی است"، تأکید کرد: باید به فکر مردم باشیم و در شرایط کنونی ساختار و مقررات را رها کنیم. مردم به اینکه ساختار چه می‌گوید کار ندارند و معتقدم زمانی که برای خرید مرغ کیلویی 23 یا 24 هزار تومان پول می‌دهیم باید بتوانیم کالا را با تکریم تهیه کنیم، این در حالی است که مردم از 6 صبح با وجود ویروس کرونا در صف می‌ایستند اما ساعت 9 صبح نیز نمی‌توانند این کالا را خریداری کنند و باید روز بعد مجدداً مراجعه کنند.

رئیس مجلس افزود: دعوای قوانین و مقررات به مردم ارتباطی ندارد، حق با مردم است، آن‌ها می‌گویند "لااقل همین مرغ 24 هزار تومانی را جوری عرضه کنید که در صف نایستیم"، این حرف بحق مردم است.

قالیباف با ابراز اینکه "قرار نبود در جلسه امروز حاضر شوم اما به‌دلیل اهمیت موضوع به این نشست آمدم"، تصریح کرد: وزرا و معاونان آن‌ها می‌توانند بازار مرغ و تخم‌مرغ را تنظیم کنند، از این رو دولت بازار مرغ و پروتئین را در یک هفته پیشِ‌رو به‌صورت متمرکز و جدی مدیریت کند.

وی با بیان اینکه مجلس با محوریت کمیسیون اقتصادی تمام تلاش خود را برای تنظیم بازار مرغ انجام می‌دهد، اضافه کرد: باید به‌صورت جدی پیگیری شود که بازار شب عید به‌ویژه 5 روز آینده تنظیم شود؛ هرچند در زمان حاضر ده‌ها مشکل وجود دارد اما در شرایط کنونی باید روی موضوع تنظیم بازار متمرکز شویم و به بقیه موضوعات نپردازیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه "باید دغدغه مردم در حوزه گرانی کالاهای اساسی را از بین ببریم"، اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت توزیع را پذیرفته است و جهاد کشاورزی نیز وعده داده است کمبود کالایی در کشور وجود نداشته باشد و کالا به دست مردم برسد.

وی با بیان اینکه "از امروز 25 اسفند تا 15 فروردین باید با دقت وضعیت بازار را کنترل کنیم"، گفت: پس از این زمان نیز ساختار اصلاح و اختیارات و وظایف تفکیک می‌شود.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه "در جلسه امروز مسئولیت هر فرد مشخص شود"، افزود: ظرف 24 تا 48 ساعت آینده باید با تلاش، آرامش را به شبکه توزیع برگردانیم؛ غصه ما این است که پول این کالا هزینه شده است، کالا هست و شبکه توزیع نیز هست، فقط باید این عرصه مدیریت شود.

قالیباف با اشاره به ضرورت پیش‌بینی مصرف کالاهای اساسی برای ماه رمضان تصریح کرد: هرساله پیک مصرف در کشور داریم که ماه مبارک رمضان یکی از این زمان‌ها است، توزیع باید به‌گونه‌ای باشد که در ماه رمضان نیز با مشکل گرانی کالاهای اساسی روبه‌رو نشویم.

وی با تصریح به اینکه باید کنترل بازار از پیش از عید تا ماه مبارک رمضان تداوم داشته باشد، اضافه کرد: در 100 روز پیشِ‌رو دولت باید کنترل بازار را با اولویت دنبال کند، مجلس نیز برای تحقق این مهم همراه است و در صورتی که نیاز باشد مصوبه صادر می‌کند یا هماهنگی‌های لازم را میان دستگاه‌ها انجام می‌دهد.

منبع: تسنیم

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: