جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۵ - 2022 August 12
کد خبر: ۴۶۲۸۶
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵
فاطمی امین:
وزیر صمت با بیان این که وضعیت صنعت خودرو قابل قبول نیست اما روند قابل قبول است گفت: سال گذشته ۱۴۳ هزار خودروی ناقص کف پارکینگ بود اما در ۳ ماه امسال به ۴۲ هزار دستگاه رسیده است که نشان از کاهش ۷۰ درصدی دارد.
نبض نفت-سید رضا فاطمی امین امروز در نشست خبری که به بهانه دهه تولید و تجارت برگزار شده است با بیان اینکه وزارت صمت 25 درصد از اقتصاد کشور را در اختیار دارد، گفت: در حوزه سرمایه گذاری با یک عدم توازن در طول زنجیره‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله فولاد، برق، خودرو مواجه هستیم. این ناترازی در استان‌ها هم وجود دارد؛ به این معنا که در یک شهر فرصت شغلی وجود دارد اما نیروی انسانی نیست و یا برعکس.

وی با بیان اینکه این ناترازی در سود صنایع مختلف نیز وجود دارد، افزود: در واقع سرمایه گذاری و وقت گذاشته‌ایم اما معماری و سازه را درست انجام نداده‌ایم.

وزیر صمت افزود: برای مدیریت باید سازوکارها را تغییر دهیم زیرا کار کردم با این سازوکار یعنی ادامه وضع موجود. مهم‌ترین رسالت ما در این دوره رفتن به سمت سازوکارهای نوین است که این امکان را فراهم کند که ظرفیت‌ها بهینه و بهتر مورد استفاده قرار گیرند.

با دست خودمان قیمت‌ها را به نرخ ارز وابسته کردیم

وی نرخ ارز را یکی از مصادیق ناترازی عنوان کرد و گفت: با دست خودمان قیمت‌ها را به نرخ ارز وابسته کردیم. اثر نخست اثر واردات مواد اولیه، اثر دوم اثر انتظاری تورم است و اثر سوم نیز برخی از کالاها مثل پتروشیمی‌ها طبق قوانین خودمان به نرخ ارز وابسته هستند؛ به عنوان نمونه بین اوکراین و روسیه جنگ می‌شود نرخ جهانی پتروشیمی بالا می‌رود در ایران نیز به همان تناسب افزایش قیمت را می‌بینیم.

وزیر صمت گفت: اصلاح ساختار سخت است؛ زیرا در شرایط ناپایداز هستیم و می‌خواهیم اصلاح ساختار را انجام دهیم. 5 سال متوالی تورم بالای 30 درصد داریم؛ از سویی دیگر برای فهماندن سازوکار جدید نیاز به زمان و انرژی است و همچنین تغییر سازوکارها منافع عده‌ای را به خطر می‌اندازد و این افراد سنگ اندازی می‌کنند.

فاطمی امین با اشاره به تغییر وضعیت تأمین مالی، تصریح کرد: 4 هزار میلیارد تومان در بخش تأمین مالی زنجیره‌ای هزینه شد و 20 درصد تأمین مالی امسال از این طریق انجام خواهد شد.

وی گفت: سال گذشته 500 میلیون تن از معادن برداشت داشتیم اما 4.5 میلیون تن این ماده خام صادر شد که دستاورد خوبی است. در حوزه اکتشاف یک پروژه شناسایی ذخایر شروع شد که در گام نخست خراسان جنوبی منابع بسیار خوبی کشف شد. تا یک ماه آتی جزئیات دقیق‌تر اعلام می‌شود.

وزیر صمت در خصوص‌ صنعت خودروسازی، افزود: وضعیت صنعت خودرو قابل قبول نیست اما روند قابل قبول است؛ سال گذشته 143 هزار خودروی ناقص کف پارکینگ بود اما در 3 ماه امسال به 42 هزار دستگاه رسیده است که نشان از کاهش 70 درصدی دارد. در این مدت 246 هزار دستگاه تحویل شد و مدت مشابه پارسال نزدیک به 180 هزار دستگاه تحویل شده بود. همچنین عبور مستقیم خودرو 95 تا 100 درصد شده، تولید روزانه خودروسازان نیز پایدار شده است.

رشد 40 درصدی صادرات در بهار امسال

فاطمی امین اضافه کرد: در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 40 درصد صادرات کشور افزایش یافته است و تراز تجاری به اندازه 600 میلیون دلار مثبت است. البته در سال 1400 نسبت به سال 99  نیز 40 درصد رشد صادرات به ثبت رسیده بود.

وزیر تصریح کرد: از حدود 48 میلیارد دلار صادرات انجام شده در سال گذشته، بین 7 تا 8 میلیارد دلار فولاد خام اعلام شده، اما امسال در نظر داریم ترکیب صادرات به خصوص به سمت کالاهای دانش‌بنیان تغییر کند.

وی گفت: یکی از برنامه ها اتصال هر استان ایران به استانی در دیگر کشورها است، به طور نمونه استان اصفهان به سن پترزبورگ روسیه متصل خواهد شد.

تدوین ترازنامه ذخایر معدنی برای نخستین بار

فاطمی امین در ادامه این نشست خبری گفت: امسال تدوین ترازنامه ذخایر معدنی برای نخستین بار در دستور کار است که مشخص‌کننده میزان اکتشافات، میزان بهره‌برداری از منابع معدنی و در مجموع
شفاف‌کننده ذخایر معدنی است.

وی همچنین از واگذاری بخشی از معادن کشور به عموم مردم خبر داد که برای نخستین بار در معدن "جانجا" استان سیستان و بلوچستان در سال گذشته اجرایی شد.

منبع:تسنیم

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: